سر آرتور کانن دویل (به انگلیسی: Sir Arthur Ignatius Conan Doyle)، (متولد ۲۲ مه ۱۸۵۹ - متوفی ۷ جولای ۱۹۳۰ )، نویسنده و پزشک اسکاتلندی بود. وی شهرت خود را مدیون پدید آوردن شخصیت شرلوک هولمز، کارآگاه خصوصی بسیار مشهور، است.

او نویسندهٔ پرکاری بود و آثار زیادی دارد. علاوه بر کتاب‌های شرلوک هولمز، تعداد قابل توجهی رمان تاریخی، کتاب تاریخ، از جمله کتاب مفصلی دربارهٔ بوئرهای آفریقای جنوبی و نیز کتابی دربارهٔ احضار ارواح (که در اواخر عمر، سخت بدان معتقد شده بود) نوشته ‌است. کتاب‌های شرلوک هولمز او، که اکنون بیش از خودش شهرت دارند، در ابتدا، با بی مهری مواجه شدند. خوانندگان زیادی حاضر به خریدن چنین کتابی نبودند. تا جایی که او، برای چاپ کتاب «اتود در قرمز لاکی»اش (A study in scarlet) مجبور شد به مجلاتی روی آورد که داستان‌های مختلف و کم فروش را، در یک یا چند شماره از خود، با کاغذهای ارزان قیمت، چاپ می‌کردند. اما پس از آن، رفته رفته بر مشهوریتش افزوده شد و پس از مدت کمی، همان نشریهٔ مجلهٔ مزبور، حاضر به چاپ داستان او، در یک کتاب جداگانه شد و این، نقطهٔ آغاز مجموعه‌های آرتور کونان دویل بود. او در سال ۱۹۳۰ میلادی، چشم از جهان فروبست.

در این پست کتابهایی نظیر :( نشانه ی چهار ، عینک طلایی ، تاج الماس و اتور در قرمز لاکی ) جهت دانلود قرار گرفته است .نشانه چهار

نشانه چهار (به انگلیسی: The Sign of the Four) دومین داستان بلند شرلوک هولمز است. این داستان حدود سه سال بعداز اتود در قرمز لاکی در فوریه ۱۸۹۰ در مجلهٔ لیپینکات به چاپ رسید نوشتهٔ گراهام گرین داستان سرای مشهور انگلیسی می‌گوید: «شبی که اولین بار که نشانه چهار را به سال ۱۹۱۴ در سن ده سالگی خواندم آن شب تاریک در سرای پاندیچری را هرگز فراموش نمی‌کنم.»


درنده باسکرویل

این داستان را کانن دویل در مدت کوتاهی پس از بازگشت از آفریقای جنوبی که در آن او را به عنوان یک پزشک داوطلب در بلومفونتن استخدام کرده بودند نوشته بود.او این داستان را به همراه روزنامه نگاری به نام برترم فلچر رابینسون (۱۹۰۷ - ۱۸۷۰) به اتمام رساند.ایده‌های او از افسانه ریچارد کبل که با الهام از افسانه باسکرویل بود سر چشمه گرفت.آرامگاه وی در شهر دوون از بوکفستلای است.لرد ریچارد کبل در سال ۱۶۰۰ زندگی می‌کرد و یکی از اراباب‌های محله بوکفستلای بود.او علاقه زیادی به شکار داشت و در آن روز‌ها لقب او "انسان هیولا" بود.او با این لقب تبدیل به یک شیطان شده بود.در آن زمان شایعه شده بود که همسرش را به قتل رسانده.در پنجمین روز از ژوئیه ۱۶۷۷ او فوت کرد و او را در گورستان دفن کردند.بعضی‌ها روح او را در آرامگاهش می‌دیدند که در حال جیغ زدن بود. کانن دویل شرح می‌دهد که عمارت باسکرویل را از عمارت کرومر در نورفوک الهام گرفته.برخی از شخصیت‌های داستان از اقامت کانن دویل در هتل رویال لینکس در کرومر الهام گرفته شده.


عینک طلایی

تاج الماس

دوستم هلمز از صندلی راحتیش برخاست و از بالای شانه هایم به بیرون نظری افکند . یک صبح سرد فوریه بود و برفهای زیاد شب گذشته که بر زمین نشسته بودند در زیر انوار کم رمق آفتاب زمستانی چشمک زنان میدرخشیدند . مرد حدود پنجاه ساله ، یلند قامت و اندکی فربه بود ولباسهای شیک و گرانقیمتی به تن داشت . اما رفتارش برازندهی لباسهایش نبود ، در حالی که از عرض خیابان عبور میکرد ، دستهایش را در هوا حرکت میداد و سرش را به این سو و آن سو میچرخاند .
موضوع از چه قرار است هلمز ؟ آیا او به دنبال پلاک خانه هاست؟
قسمتی از کتاب شرلوک هلمز و تاج الماساتود در قرمز لاکی 

اتود در قرمز لاکی (به انگلیسی: A STUDY IN SCARLET) نخستین داستان شرلوک هولمز و همچنین نخستین کتابی بود که از آرتور کانن دویل، نویسنده اسکاتلندی منتشر شد. دو مخلوق او - شرلوک هولمز، استاد علم استنتاج، و دکتر واتسن، دوست باوفای این کارآگاه بزرگ - بلافاصله در نقش خود جا می‌افتند. این کتاب توسط موسسه وارد، لاک و شرکا در سالنامه کریسمس بیتن چاپ شد.


دسته ها : دانلود کتاب
يکشنبه بیست و پنجم 11 1388
X